Glokom Tedavisi

 Glokom Tedavisinde temel amaç görme siniri hasarının ilerlemesini durdurmaktır. Bu amaçla ilk öncelik, göz tansiyonunun düşürülmesidir. Hastalık, göz damlaları ile, lazer ile ya da glokom ameliyatları ile düşürülebilir.

 Çoğu kişide bir ya da iki damla göz tansiyonunu düşürmede yeterli olur ancak önemli olan bu düşüşün sinirdeki hasarı durdurmaya yeterli olup olmadığının düzenli OCT ve görme alanı testleri ile takip edilmesidir. Sadece sayısal düşüşü gösteren göz tansiyonu ölçümleri yeterli değildir. İki den fazla damlaya ihtiyaç gösteren hastalarda, lazerle yapılan bazı yöntemler ve yeterli olmadığı durumlarda glokom ameliyatları göz tansiyonunu dengeleyerek, görme sinirinin korunmasını sağlar.

 Buradaki önemli nokta sinir hasarı ilerlemektedir. Bundan dolayı en doğru hamleniz vakit kaybetmeden ameliyat kararı verip uzman bir doktorun uygulamasıdır. Şayet sinir hücrelerinin geneli öldüğünde ameliyat yapmanın bir anlamı kalmamıştır ve körlük kaçınılmaz olmaktadır. Opr. Dr. Birol Çoşkun glokomun hem ilaçla hem de cerrahi tedavisi konusunda uzmanlaşmıştır. Daha detaylı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.